Dresy Anglicka pre MS 2010

Prvý článok na tomto blogu venovanom dresom zámerne patrí krajine, kde futbal vlastne vymysleli. Anglickú reprezentáciu oblieka počas jej dlhej histórie výhradne prevažne spoločnosť Umbro (ktorá už v súčasnosti patrí pod Nike) a inak tomu nemôže byť ani v prípade blížiacich sa majstrovstiev sveta v Afrike. Biele dresy boli predstavené už takmer pred rokom v závere marca 2009. Bolo to práve pred priateľským medzištátnym zápasom, v ktorom Anglicko hostilo na Wembley našu reprezentáciu. Albion triumfoval v nových bielych dresoch presvedčivo 4:0, keď sa dva krát presadil Rooney a po jednom góle pridali Heskey a Lampard.

Dizajnéri sa pri týchto dresoch jednoznačne riadili heslom „v jednoduchosti je krása.” Dresy sú čisto biele bez akýchkoľvek farebných prvkov, vpravo je červené logo Umbro a vľavo znak anglickej futbalovej federácie. Nad ním nechýba bielym vyšívaná hviezdička, ktorá symbolizuje jediný zisk trofeje majstra sveta vo futbale, ktorú Angličania získali v roku 1966. Na dresoch sú červené čísla, na majstrovstvách sveta nebudú chýbať ani menovky jednotlivých hráčov (v priateľských stretnutiach sú menej časté, v tom proti Slovensku dokonca nemali Angličania ani čísla na prednej časti tričiek a trenírok). Biele tričká dopĺňajú biele trenírky a rovnako farebné štulpne. Tu nastal oproti predchádzajúcim rokom rozdiel, keďže v minulosti zvykla anglická reprezentácia hrávať v kombinácií: biele tričko – tmavomodré trenírky – biele štulpne.

Náhradné červené dresy majú ešte viac za úlohu svojou jednoduchosťou pripomínať pre Anglicko pamätný rok 1966, kedy Moore a spol. triumfovali na domácej pôde. Čisto červené tričko je doplnené bielym logom Umbro a samozrejme znakom s tromi levmi. Opäť nechýba ani hviezdička. Zakončenie rukávov je biele rovnako ako aj farba trenírok, ktoré majú červený pruh, narozdiel od tých k domácemu dresu. Kombinácia červeného trička a bielych trenírok je doplnená červenými štulpňami. Práve takto by mal Albion na majstrovstvách sveta nastúpiť 23. júna proti Slovinsku, keďže je to jediný prípad, kedy je Anglicko vedené v zápise ako hosťujúci tím a Slovinci budú s veľkou pravdepodobnosťou hrať v bielych farbách. Pre zaujímavosť – prvý krát mali možnosť fanúšikovia vidieť tento červený dres na koncerte anglickej rockovej skupiny Kasabian v Paríži, kedy ho mal na sebe oblečený spevák Tom Meighan.

Kto bude zabraňovať gólom v anglickej bráne vie asi len Fabio Capello, my ostatní máme možnosť aspoň vidieť v čom bude oblečený. Umbro zatiaľ predstavilo dve farby brankárskeho dresu – prvý v šedozelenej farbe, druhý v žltej. Ani u brankárov nevymýšľali dizajnéri nič zložité, dresy sú jednofarebné, logo spoločnosti Umbro a znak anglickej futbalovej asociácie vyzerajú zhodne ako pri červenom hráčskom drese.

Anglicko bude na úvod afrického šampionátu súperom USA (12. júna), v ďalších zápasoch na neho čakajú Alžírsko (18. júna) a spomínané Slovinsko (23. júna).

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s