Dresy EURO 2012 obsahujú nebezpečné chemikálie

Európske spotrebiteľské združenia zistili, že futbalové dresy reprezentácií pre turnaj EURO 2012 obsahujú toxické látky, vrátane ortuti. Spotrebiteľské asociácie si posvietili  na dresy deviatich tímov – Francúzska, Holandska, Nemecka, Poľska, Portugalska, Ruska, Španielska, Talianska a Ukrajiny. Tieto tímy obliekajú najväčší dodávatelia futbalového výstroja na svete – americká spoločnosť Nike a nemecké firmy Adidas a Puma. Vo všetkých prípadoch boli výsledky znepokojujúce, keďže chemické zloženie nezodpovedalo stanoveným normám.

Francúzske, nemecké, ruské, španielske, talianske a ukrajinské dresy obsahujú ortuť. V prípade oblečenia nemeckej a španielskej reprezentácie, ktoré oblieka Adidas, úroveň dokonca presahovala maximálne povolené množstvo určené pre výrobky pre deti, pričom fanúšikovské dresy sa predávajú aj v detských veľkostiach. Nike má zase problémy s niklom, ktorého nadmerné hodnoty boli zistené pri dresoch Holandska a Portugalska. Poľské dresy pre zmenu obsahujú nadmerné množstvo organotínu, čo je chemická zlúčenina používaná na prevenciu pachu potu a môže byť nebezpečná pre ľudský nervový systém.

„Fanúšikovia zaplatia za dresy svojich obľúbených tímov aj 90 eur, za ktoré by mali dostať kvalitný a bezpečný produkt. Je nevysvetliteľné, že vo výrobkoch určených širokej skupine spotrebiteľov sa vyskytujú ťažké kovy,“ povedala Monique Goyensová, riaditeľka Európskeho združenia na ochranu práv spotrebiteľov (BEUC). K výsledkom testov sa vyjadril aj Martin Besieux z organizácie Greenpeace: „Tento prieskum je len ďalším varovaním pre módny priemysel, ktorý musí zmeniť svoje výrobné procesy a odstrániť z nich všetky nebezpečné chemikálie.“

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s