Corgoň Liga? Dresy ako na dedine!

Zaujímavosti
Autor: Myso

Záver roka býva už tradične spojený s bilancovaním a dnešný silvestrovský deň aj so zábavou. Neviem, či sa mi podarí pobaviť vás nasledujúcimi riadkami, no na nejaké bilancovanie určite narazíte. Rozhodol som sa posvietiť si na dresy našich corgoňligistov, ktoré, bohužiaľ, ďaleko zaostávajú za tými vo vyspelých európskych futbalových krajinách. A vôbec teraz nemám na mysli nejaké exkluzívne dizajny od popredných dodávateľov, či miliónové sponzorské zmluvy, ktoré by na dresy priniesli reklamy svetových spoločností. Odpustiť sa dá aj kde tu chýbajúca menovka alebo to, že hráč hrá v ligovom zápase v drese s logom európskej pohárovej súťaže… Žiaľ, to čo sa podarilo niektorým popredným slovenským klubom v roku 2010 by ste niekedy márne hľadali aj v nejakej zahraničnej regionálnej súťaži. Prečítajte si o pozitívnych i negatívnych stránkach dresov corgoňligistov a o piatich kluboch, ktorých úroveň výstroje patrí možno niekde na dedinu a ďaleko zaostáva za štandardnou úrovňou republikových súťaží.

LIGOVÉ PLUS 2010: Menovky
To čo ma naozaj potešilo bola dohoda klubov našej najvyššej súťaže, že od ročníka 2010/2011 budú povinné menovky na dresoch všetkých tímov Corgoň Ligy. Týmto sme sa priblížili k vyspelejším futbalovým krajinám, kde sú menovky bežné aj v nižších súťažiach. Pozitívom je aj fakt, že žiadnemu tímu sa nepodaril prešľap v zmysle malého písma alebo zle zvolenej farby, vďaka čomu by sa menovky stali nečitateľnými. Niektorí hráči, ktorí buď prestúpili do tímov počas sezóny, alebo dorastenci, ktorí sa objavili len v niekoľkých zápasoch, síce menovky nemali, ale aj tieto drobné nedostatky sa klubom dajú odpustiť.

LIGOVÉ MÍNUS 2010: Logo Corgoň Ligy
Keď sa od sezóny 2003/2004 začala naša najvyššia futbalová súťaž volať Corgoň Liga, tak na dresy slovenských klubov pribudlo aj jej logo. Od začiatku ho väčšina tímov nosila na ľavom rukáve a až na pár výnimiek, ku ktorým sa ešte dostaneme, tomu tak je do dnešného dňa. To by bolo všetko pekné, keby ale to logo nevyzeralo na pomaly každom treťom drese úplne inak! Taká Banská Bystrica ho má v tvare štvorca, Slovan Bratislava má okraje zaoblené a Žilinčania majú len akýsi výrez okolo jeho červených pruhov, futbalovej lopty a nápisu Liga. V manuáli Corgoň Ligy na oficiálnych stránkach ÚLK je uvedené, že logo ligy má mať rozmery 10x10cm, má byť umiestnené na ľavom rukáve a na obrázkoch manuálu má tvar štvorca…

TATRAN PREŠOV: Ľavý rukáv? Pravý rukáv? Števko? Štefko?
Pri téme loga našej najvyššej súťaže ešte chvíľku zostaneme. Ako som už spomínal vyššie, logo je väčšinou našité na ľavom rukáve dresu. Samozrejme, stalo sa už, že tímy si ho dali aj na pravý rukáv, ale na všetkých dresoch jedného tímu bol vždy na rovnakom mieste. V Prešove majú ale asi trošku problém rozoznať pravý rukáv od ľavého a pri umiestňovaní loga Corgoň Ligy si možno hádzali mincou, alebo že by mali umiestnenie loga prešovskí futbalisti ako ťahák, ktorou nohou majú kopať? No odpoveď poznajú asi len zamestnanci Tatranu, každopádne Prešov nastupoval v takýchto dresoch počas záveru jesennej časti pravidelne, jedným zo zápasov bol aj ten proti Dunajskej Strede… A v súvislosti s prešovskými dresmi pobavila aj menovka útočníka Rolanda Števka, ktorý si svoju premiéru v prešovskom klube odbil ako Štefko 🙂

FK SENICA: To čo je za hráča ten Senica?
V Senici doplatili na to, že dánska spoločnosť Hummel neobmenila svoju ponuku futbalových dresov pre aktuálnu sezónu oproti tej minulej. Záhoráci tak hrávajú už dva roky po sebe v červeno-modrých dresoch Still Authentic Stripped. Od novej sezóny ale musia mať všetci corgoňligisti na svojich dresoch povinne menovky hráčov umiestnené nad číslami. Pre Senicu to znamenalo, že názov klubu FK SENICA bol premiestnený pod čísla a nad čísla pribudli práve mená hráčov. Juraj Piroska ale s týmto asi spokojný nebol a rozhodol sa nastúpiť v starom drese. Ako jediný spomedzi hráčov Senice tak mal nad číslom názov klubu, zatiaľ čo všetci ostatní svoje mená…

DUKLA BANSKÁ BYSTRICA: Čo tak čísla vpredu?
V Banskej Bystrici si povedali, že možno by nezaškodilo vyplniť priestor nad logom generálneho reklamného partnera klubu číslami hráčov. Pekná myšlienka, hoci takto označené dresy majú väčšinou len reprezentačné celky, u klubov je to skôr výnimka. V Bystrici ale zabudli čísla dotlačiť na dresy s dlhým rukávom! V teplých mesiacoch teda všetci hráči hrali v dresoch s krátkymi rukávmi a číslami vpredu. V chladnejších mesiacoch by hrali všetci s dlhými rukávmi bez čísiel vpredu nebyť Dušana Uškoviča. Tento otužilec hráva aj v nižších teplotách v krátkych rukávoch a tak mal v závere jesene ako jediný hráč Dukly číslo aj v prednej časti dresu…

MFK RUŽOMEROK: Piščur je strelec, zaslúži si iný dres ako ostatní!
V Ružomberku pravdepodobne mysleli aj na fanúšikov, ktorí majú problémy so zrakom a jarného kanoniera liptovského klubu Olexandra Piščura nedokázali na ihrisku rozoznať len vďaka jeho výške. Ukrajinský útočník nastupoval totiž počas jarnej časti minulého ročníka našej ligy v odlišnom drese ako jeho spoluhráči! Zatiaľ čo tí mali oranžové tričká s tenkými bielymi a čiernymi prúžkami v prednej časti, Piščur mal síce oranžové tričko ale s hrubými čiernymi pruhmi na rukávoch. Bývalý tréner Košíc Ján Kozák st. sa raz vyjadril: „Ružomberok je jedna dedina…” Nuž, čo sa týka dresov, tak určite nebol od pravdy ďaleko…

FC NITRA: Preboha, to odkedy je Slovan belasý?
Viete si predstaviť, že by Liverpool prišiel hrať na Old Trafford do Manchestru v červených dresoch? Alebo že by Valencia zavítala na slávny Santiago Bernabeo v bielom? Asi každý, okolo ktorého futbal aspoň trochu prebehol vie, že to nie je možné, pretože spomínané tímy by v zápasoch hrali v dresoch rovnakej farby. Na Slovensku donedávna platilo, že na Slovan nemôžete prísť v belasých dresoch, pretože v tých hráva svoje domáce zápasy najslávnejší slovenský klub. No zdá sa, že o tomto fakte nevedeli v Nitre a tak si na zápas Corgoň Ligy priniesli taktiež belasé dresy! Výkop zápasu sa musel presúvať a Nitranom museli na rýchlo doviesť tmavomodré dresy z minulej sezóny. Nitrania si od tohto zápasu snáď už zapamätajú, že právo výberu farby dresu má v najvyšších ligových súťažiach domáce mužstvo, hostia sa musia prispôsobiť.

3 komentáre k príspevku “Corgoň Liga? Dresy ako na dedine!

  1. V poslednej dobe chodievam na športové zápasy a jednoducho aj tu u nás je to to isté.
    Mne sa ťažko píšu články,keď neviem meno, hráča/ky a nemám vôbec istotu či je to tak.

Pridaj komentár

Naspäť na začiatok